Пређи на главни садржај

Отац као брана насиљу: Шта нам открива „Фактор отац“?


Пише: Редакција покрета "Правда за тате"

Док се друштво често бави последицама насиља, ретко се усуђујемо да погледамо у сам корен проблема. Извештај Националне иницијативе за очинство (NFI) под називом „Фактор отац у масовном насиљу“ доноси податке који су алармантни, али и јасни: одсуство оца није само приватни породични проблем, већ питање јавне безбедности.

Статистика која не лаже

Подаци NFI-а из деценија истраживања показују нераскидиву везу између породичне структуре и најтежих облика друштвене патологије:

  • 63% младих који изврше самоубиство долази из домова без оца.

  • 85% деце са поремећајима у понашању одраста без очевог присуства.

  • Преко 70% малолетника у казнено-поправним установама чине деца која су расла без својих очева.

Најстрашнији је податак који повезује масовне пуцњаве и екстремно насиље са „глађу за оцем“ – емоционалном празнином која се код младића често претвара у деструктиван бес према друштву.

Отац – кључ за контролу агресије

Зашто је улога оца толико критична у превенцији насиља? Према NFI-у, отац има специфичну функцију у развоју сина:

  • Каналисање снаге: Отац кроз интеракцију учи сина како да овлада својом снагом и агресијом, претварајући је у заштитнички нагон уместо у нападачки.

  • Увођење у закон: Отац је први модел ауторитета и граница. Без њега, младић често не развија осећај за друштвене границе и правила.

  • Идентитет: Без потврде од оца, дечаци често траже признање у насилним групама, покушавајући да „докажу“ своју мушкост на искривљене начине.

Порука за наше институције

Када центри за социјални рад и судови својом инертношћу или дискриминаторним одлукама спречавају личне односе оца и детета, они не врше само неправду према једном родитељу. Они директно укидају најважнији заштитни фактор који дете има против уласка у свет насиља.

Превенција трагедија не почиње само на судовима или у полицији – она почиње омогућавањем оцу да буде отац. Држава која жели безбедне грађане мора пре свега да штити право детета на оба родитеља.

Које су препоруке NFI за државне органе?

Како би се спречили ови негативни трендови, NFI предлаже:

  1. Институционалну подршку очинству: Држава мора активније да промовише важност очева у свим програмима подршке породици.

  2. Брзо реаговање: Сваки прекид личних односа мора се третирати као хитна ситуација, јер сваки месец без оца повећава ризик по будућност детета.

  3. Едукацију родитеља: Обавезно информисање родитеља о статистичким ризицима којима се деца излажу ако изгубе стабилну везу са једним родитељем.

Од теорије до праксе: Како реформисати наш систем?

Да би препоруке Националне иницијативе за очинство престале да буду само мртво слово на папиру, потребне су корените, структуралне промене у домаћим институцијама. Примена овог модела у нашем систему захтева конкретне кораке на три кључна фронта:

  • 1. Снажна институционална подршка уместо маргинализације Држава мора престати да посматра очинство као "секундарно" родитељство. То треба да уоквири кроз увођење бесплатних и обавезних школа родитељства за оба партнера у оквиру домова здравља и саветовалишта за брак и породицу. Очеви морају од првог дана, још током трудноће мајке, бити системски препознати и подржани као равноправни стубови породице.

  • 2. Хитно реаговање судова и заустављање административног насиља У породичним споровима време је највећи непријатељ детета. Месеци и године које пролазе кроз судске лавиринте неповратно руше однос детета и оца. Пракса захтева увођење строгих, кратких и фиксних законских рокова за доношење привремених мера о личним односима. Намерно отуђење детета од другог родитеља мора се законски и хитно третирати као кризни догађај и облик емоционалног злостављања.

  • 3. Едукација и превенција у Центрима за социјални рад Уместо досадашњег принципа „гашења пожара“ – када је за превенцију већ касно – Центри за социјални рад морају проћи кроз специјализоване, модерне обуке. Кључно је да стручни радници науче да правовремено препознају Синдром отуђења родитеља (PAS) и манипулативно понашање, уместо да својом инертношћу постају саучесници у брисању очева из живота деце.

Коментари

Популарни постови са овог блога

PROTES ISPRED CSR NOVI SAD

Vest koju niko ne prenosi! Juče 6.11.2017.godine, u 11 sati održan je protest ispred Centra za socijalni rad u  Novom Sadu.  Novosadski centar je u svom radu učinio veliki broj propusta na štetu još jednog deteta.  Ko poznaje mene i moju porodicu zna i našeg Nikolu. Odgajali smo malog Nikolu nakon što ga je majka ostavila sa samo 5 meseci,sve do sada kada ima pet ipo godina. Za svo to vreme, 5 GODINA!!!  Ni jedan jedini poziv od "majke". I sada nakon smrti Nikolinog tate,pojavljuje se "majka", sada kada su deca jedini naslednici,odjednom ga sada želi. I na žalost,o nastavku njegovog života odlučuju ljudi ( centar za socijalni rad) koji toliko rade profesionalno, da im ne bi dao dozvolu da odlučuju  ni o udomljavanju pasa!! "Majka" koja ga je ostavila u živim ranama,sa svega 3-4 meseca bacala o pod,što je ravno pokušaju ubistva!! I mnogo toga još! LJUDI ONI ŽMURE NA TO!  NIDŽO MOJ,NASTAVIĆEMO DA SE BORIMO, I UVEK BITI TU ZA TEBE! Vole te...

Dr. Slađjana Velkov- BITNOST PORODICE ZA ZDRAV RAZVOJ DETETA

Da bi deca odrasla u zrele i nezavisne individue, potrebno im je da se vežu za odrasle osobe, jer uče iz njihovog zrelog ponašanja. Odrastanjem uz vršnjake, deca će ostati nezrela, jer kopiraju svoje nezrele vršnjake. Po rečima psihijatra Dr Gabor Mate, mala deca se vezuju za osobu samo preko fizičkog osećaja, pogleda, dodira, glasa. Neophodna im je fizička prisutnost, bliskost, dodir, zagrljaj, topla reč, osmeh, da bi razvila osećaj privrženosti, odanosti i sigurnosti. Beba plače noću jer joj je potrebna zaštita, bliskost. Kada je ostavimo da plače i ona se posle nekoliko noći navikne da spava bez budjenja, mi smo bebu u stvari programirali da privrženost  može da dobije samo ukoliko ne plače, ali smo je i otrgli od nas, naučili je da se ne vezuje, da ne traži pomoć. Kada deca porastu, tu, preko potrebnu vezanost za odrasle, prebacice na svoje vršnjake jer sa njima imaju fizičku bliskost, sa njima su veći deo vremena. Biće hladni i uzdrzani prema roditeljima, povlačiće se...

NOVOSADSKA "MAJKA MONSTRUM" izbola sina olovkom jer su se "malo sporečkali"

Kako saznajemo "majka monstrum" je u četvrtak 11.10.2018.godine olovkom izbola sina po telu jer su se "malo sporečkali". Tragičan događaj desio se u Novom Sadu  na Telepu. Maloletno dete je lakše  povređeno, i nakon obavljenog lekarskog pregleda smešteno  u   Sigurnoj ženskoj kući.  Novosadski Centar za socijalni rad, i S igurna  ženska  kuća nisu se oglasili povodom ovog slučaja. Kako saznajemo kroz  S igurnu  žensku  kuću,  prošao je ogroman broj zlostavljene dece, žrtve  nasilja, od strane svojih majki.

ZOV BELOG VUKA

Hrabar, snažan, usamljen, nepoverljiv, predator, tih, opasan, munjevit, oprezan, porodičan, društven, odan, osvajač, napadač, dosledan, slobodan, divlji, i lep - to je vuk. Beli vuk ne živi u čoporu, on je samotnjak. Kada nastupe teška vremena, beli vuk izlazi iz šume i poziva čopore da mu se pridruže. U svom romanu “Poslednji Evropljanin”, Dragoš Kalajić je o simbolici vuka zapisao: „Vuk dobro oličava jednu ljudsku silu koja je veoma složena i raznolika, a njena najupadljivija pojavnost je urođena potreba za slobodom kao osnovnim uslovom života… Vuka nije moguće pripitomiti, učiniti zavisnim i poslušnim, kao njegovog dalekog rođaka psa. Nije to moguće i zato što je mnogo pametniji. Za tu slobodu vezan je i snažan osećaj samopoštovanja i ponosa, bez premca među životinjama, a i među ogromnom većinom ljudi. Kod vuka je etika isto što i pamet. Vuk ne trpi nikakve kompromise, koje vidi kao izdaju svoje etike ili prirode. Rekao bih da u tim svojstvima vuka počiva objašnj...

ШТРАЈКОМ ГЛАЂУ ЗА ЗАШТИТУ ПРАВА ДЕТЕТА

Права деце нарочито су угрожена у ситуацијама након прекида брачних и ванбрачних веза. Мајке врше злоупотребу деце, и права деце ,у циљу задовољавања својих психичких и правних потреба. Судови, Центри за социјални рад,тужилаштва ,у свом раду подстичу, и помажу мајкама у извршењу разних кривичних дела на штету деце. Новосадској рупи грађана "ПРАВДА ЗА ТАТЕ-и тата је родитељ",обратио се господин др Војислав Симоновић са молбом да објавимо његову животну борбу за сопствено дете. Преносимо ову животну причу у целости. Надамо се да ће резултат овог животно важног питања бити оно што је најбоље за дете, деца су ипак најважнија у свему (бар би тако требало бити, чак и у личном односу, законским и правним актима и поступцима, државних и осталих службених лица – да се ради У КОРИСТ ДЕЦЕ…) . Надамо се да ће надлежна Министарства реаговати, пре него што се уништи још  један  живоз детета и оца. Апелујемо на МУП Србије, Тужилаштво за организовани криминал да реагују,преиситају ...